Ako vybrať Android telefón v roku 2016

Technológia mobilných telefónov, sa každým mesiacom posúva v pred. Je teda celkom bežné, že výkon, ktorý vám stačí teraz, môže byť za rok nedostačujúci. Prinášame vám súhrn toho, aké je minimum čo by mal váš nový Android telefón mal obsahovať v roku 2016, aby ste boli s telefónom naozaj spokojný.

D2ROMCUEIV.resized

1, Jemnosť displeja aspoň 300ppi

Áno, jemnosť displeja a displej celkovo je pravdepodobne tou najdôležitejšou časťou, na ktorú pri výbere dávať pozor. Či už ide o smartfón v nižších cenových reláciách alebo naopak o drahšie kúsky, vždy by ste mali mať na pamäti, že jemnosť aspoň 300 ppi je úplným základom. Často sa totiž stáva, že napríklad u väčších smartfónov (označovaných aj slovom „phablet“, displej s rozmerom 5,5 palca a viac) nájdeme len HD rozlíšenie, čo znamená viditeľný hrubší raster. Radšej si priplaťte, nebudete ľutovať.

2. Operačná pamäť aspoň 2GB RAM

Pre operačný systém Android dnes platí, že minimálna hranica je 2 GB RAM. Našťastie vo vyššej strednej triede a vyššej triede, sa nedostatku operačnej pamäte báť nemusíte. Smartfóny v týchto kategóriách totiž v drvivej väčšine disponujú 2 alebo 3 GB RAM.

3. Pamäť vnútorného úložiska aspoň 16GB

Tu veľa záleží na tom, ako a na čo budete smartfón používať. V strednej a vyššej triede rozhodne nie je problém zohnať smartfón s úložiskom 16 GB, ale ak budete zháňať váš nový smartfón v nižšej triede, musím vás varovať, že tam si inžinieri do smartfónov často implementujú napríklad len 8 GB vnútorného úložiska, čo je skrátka žalostne málo, keď prihliadneme na to, že nejaký ten kus pamäte si odhryzne samotný OS. Rozhodne by sa ale hranice 16 GB dala počítať za dno, teda nižšie už neklesnúť.

4. Pozor na podporované pásmo LTE

Dalo by sa povedať, že ak dnes kupujete smartfón, s ktorým chcete byť pripojení na internet a využívať teda jeho všetkých možných vlastností, nesmiete zabudnúť na LTE. Na čo však ešte stále niektorí zabúdajú alebo ani netušia, je podpora potrebných pásom LTE. V našich končinách sa síce využívajú pásma 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz, avšak prakticky potrebujete hlavne 800 MHz pásmo, ktoré podporujú všetci tuzemskí operátori na drvivej väčšine územia. Ak si ale kúpite napríklad niektorý čínsky telefón, ktorý má LTE len v pásmach 1800, 2100 a 2600 MHz (čo sa dosť často stáva, krásnym príkladom sú všetky telefóny od Xiaomi), k rýchlemu internetu sa potom pripojíte len veľmi sporadicky.

5. Kapacita batérie aspoň 2500mAh

Tu veľmi záleží, aký telefón obsahuje výkonný hardware. Čím výkonnejší hardware, tým rýchlejšie nám bude odkrajovať z výdrže batérie. Preto platí, že menšie modely, majú častokrát i menej výkonný hardware, menší displej a teda postačuje kapacita batérie práve spomínaných 2500mAh. Samozrejme ak uvažujete o väčšom telefóne, napr. 5,5″, vtedy je nutná vyššia kapacita batérie, aspoň 3000mAh, pretože dnešným najväčším konzumentom batérie je v prvom rade displej.

6. Rýchle nabíjanie, ako bonus

Množstvo modelov dnes podporuje rýchle nabíjanie. Každý výrobca si to síce pomenoval po svojom, ale v podstate sa jedna o to isté. Ako čo najrýchlejšie dopraviť elektrickú energiu a uložiť do batérie. V dnešných modeloch Vám postačí len 30 minút na to, aby ste smartfón nabili batériu z 0% na 70%.