Ďalšia vlna škodlivého kódu, ktorý šifruje obsah počítača

207H.resizedBezpečnostná spoločnosť ESET zaznamenala významný nárast detekcií škodlivého kódu JS/Danger.ScriptAttachment vo viacerých európskych krajinách. Tento malware po infekcii do počítača sťahuje ďalší škodlivý kód, väčšinou pritom ide o ransomware, ktorý zašifruje obsah zariadenia a za jeho odšifrovanie požaduje výkupné.

Viac než 40 percent všetkého škodlivého kódu, ktorý na Slovensku odchytáva ESET, tvorí práve JS/Danger.ScriptAttachment. V Českej republike je to viac než 50 percent.

Infekcia je šírená e-mailami, ktoré obsahujú škodlivé prílohy. Po úspešnej infekcii škodlivý kód do počítača sťahuje ransomware, väčšinou neslávne známy Locky.

“Táto vlna má ten istý cieľ ako marcový nárast detekcií škodlivého kódu Nemucod. Aj ten sa šíril prostredníctvom e-mailov a na infikovaný počítač sťahoval ďalší ransomware,” vysvetľuje Ondrej Kubovič, bezpečnostný špecialista spoločnosti ESET.

Používatelia riešení spoločnosti ESET sú pri správnom nastavení svojho bezpečnostného softvéru chránení. ESET všetkým používateľom odporúča mať zapnutý systém včasného varovania ESET LiveGrid.

ESET považuje ransomware za jednu z najnebezpečnejších počítačových hrozieb súčasnosti. Internetovým surferom ale I firmám preto odporúča pravidelne aktualizovať všetok nainštalovaný softvér, používanie spoľahlivého bezpečnostného riešenia a pravidelné zálohovanie svojich dát. Aj v prípade úspešného útoku sa tak obeť bude vedieť dostať k svojim dokumentom. Internetoví používatelia by zároveň nemali otvárať podozrivo vyzerajúce prílohy, obzvlášť ak sú súčasťou správy, ktorá pôsobí nátlakovo alebo ktorú vôbec nečakali.