Zraniteľnosť telefónov Nexus cez SMS správy

Telefóny Nexus od Google je možné na diaľku donútiť k reštartu a docieliť tak, že bude používateľ nedostupný. Toto je možné dosiahnuť prijatím väčšieho množstva krátkych Class 0 SMS (Flash SMS) ktoré sa zobrazujú na displeji v dialógovom okne. Správy tohto typu neupozorňujú používateľa žiadnym zvukom či vibráciou.

Upozornil na to Bogdan Alecu, ktorý pracuje v jednej holandskej IT spoločnosti. Chybu objavil na zariadeniach Galaxy Nexus, Nexus 4 a Nexus 5. Ak Nexus v krátkom časovom intervale dostane aspoň tridsať Flash SMS, dôjde z neznámeho dôvodu k reštartu telefónu alebo výpadku mobilného pripojenia.

Dôsledky tohoto chovania môžu byť závažné v prípade, že sa po reštarte požaduje zadanie PIN kódu a používateľ si to nevšimne, nevie teda, že je nedostupný.

Google ktorý bol na tento problém upozornený už pred rokom, zatiaľ chybu neodstránil. Momentálne existuje niekoľko aplikácií, ktoré vedia zabrániť tomuto útoku. Aj Bogdan Alecu vydal aplikáciu pod názvom Class0Firewall. Môžete si ju bezplatne stiahnuť z Google Play Store.

Zdroj: PC World via Phone Arena